Тел.:  (067) 801 80 40  (066) 816 38 68  ICQ: 309543836 Mail: uahucul@gmail.com
Класифікація видів писанки Друк
(5 голоси, середнє 3.40 з 5)


    Коли взяти всі види гуцульських писанок і спробувати їх склясифікувати за характерними ознаками, то матимемо орієнтовно такі писанки: писанки з геометричним орнаментом; писанки з рослинним орнаментом; писанки з анімалістичними елементами; писанки з поєднанням геометричного та рослинного орнаментів; писанки із зображенням жанрових сценок; писанки м зображенням оригінальних гуцульських споруд та писанки з довільними, фантастичними плямами — витвором оригінальности майстра.

 

писанкарство

     Найславнішим центром писанкарства на Гуцульщині був Космач, бо там якраз були несприятливі умови для хліборобства. Писанкарство на Гуцульщині — це не просто собі був вияв любови до цього мистецтва, а часто й засобом до існування. Особливо жінки-гуцулки спеціялізувалися в цій галузі i часто були великою підпорою родини, допомагаючи чоловікам-гуцулам утримувати родину і створювати хоч якийсь мінімальний добробут.

 

Космацькі майстри писанок досягли великої мистецької досконалости і колись славилися на цілу Гуцульщину. Писанки тут мали надзвичайно мініятурний візерунок з ніжно золотисто-оранжевим кольоритом. В часи польської окупації Гуцульщини спритні спекулянти і перекупники наживали великі маєтки на космацьких писанках. Вони їх масово скуповували і вивозили по різних країн Європи та за океан, а гуцули, що виконували цю працю, отримували наймізернішу оплату за свою роботу.

 

    Писанкарство і в наші часи в Космачі дуже розвинене. Там близько 50 жінок займається цим родом мистецтва. Серед космацьких майстрів-писанкарів особливо відомі такі прізвища, як К. Брустурняк, Е. Малик, Г. Коб'юк, Г. Киращук, П. Івасюк, П Капцуяк, П. Кушнірчук та багато інших. Загалом же Космач і в наші дні не втратив провідної ролі в писанкарстві на цілу Гуцульщину. Тож цілком зрозуміло, що такий високий рівень писанкарства в Космачі мав і має свої впливи й на інші околиці і Гуцульщини.

 

     Особливо великих впливів космацьких писанкарів зазнали села Гуцульщини: Шешори, Брустури, Шепіт, Річка тощо. Одначе не можна сказати, що названі села перейняли космацькі традиції сліпо, не вносячи нічого свого оригінального в цю галузь. В названих селах писанкарство зазнало чимало своїх власних особливостей. В писанках по цих селах значно збільшилася кількість кольорів, а геометричний орнамент уступив місце композиціям, де рослинні мотиви в більшості поєднуються з геометричними. В цих селах частіше практикуються й анімалістичні зображення, тут більше кохаються в тваринному світі і тому ці мотиви набрали ширшої практики.

      Так само відрізняються писанки і в поближчих селах від Космача своєю оригінальністю, самобутністю. Так, наприклад, у Рожнові, яке знаходиться поблизу Космача, в писанках тут переважають мотиви не мініятюрних, а більших геометризованих рослинних і квітових форм. Тут писанки головним чином бронзово-жовтуваті з деякою домішкою зелених барв.

 писанкарство

      Як ми вже зазначили, гуцульські села вносять у писанкарство багато свого оригінального а не повторюють своїх сусідів. Це характеризує творчі нахили гуцулів і їхню здібні творити щось своє, оригінальне. Так, наприклад, у східньо-південних селах Гуцульщини, як Замагорі, Бані-Березові, Яворові, Верховині — в орнаментації писанок переважають світло-рожеві, темно-зелені та золотаві барви. А зображення живих елементів залишаються білими, площинно-силуетними. Це вже не що інше, як творча фантазія і витвір майстрів цих сіл. Вони шукають чогось свого, творчо осмислюють перейняті традиції.

      Село Замагори особливо славне в цьому відношенні, там тешні майстри у писанкарстві досягли незвичайної виразності та декоративности. Тож їхні писанки сміливо можуть розраховувати на найкращі, найориґінальніші на цілу Гуцульщину.


Страусині писанки

Страусині писанки (12)


Курячі писанки

Курячі писанки (18)


Гусячі писанки

Гусячі писанки (22)


 

Додати відгук


Захисний код
Оновити

Компанія ІТ-Експерт - Відеоспостереження. Ремонт комп’ютерів, ноутбуків, офісної техніки, обслуговування офісів з виїздом до клієнта. GSM-сигналізації